Menu
CZK Měna
> Jak vybrat šipky

Jak vybrat šipky

 


 

Přemýšlíte o nákupu šipek ale nemáte s jejich výběrem zkušenosti? Žádný problém, od toho jsme pro vás připravili tento článek. Ukážeme vám základní dělení šipek i způsob, jak a podle čeho vybrat ty nejlepší pro vás. V naší nabídce pak najdete široký výběr šipek a vybavení od světoznámých Harrows Darts, ACRA nebo Brother.


Šipky lze v základě rozdělit na dva typy, konkrétně šipky STEELTIP a šipky elektronické, jinak nazývané SOFTTIP. V čem přesně se šipky liší a co jejich nákup obnáší, to si ukážeme níže v tomto článku.



STEELTIP – klasické šipky
Steelové šipky disponují ostrou kovovou špičkou a jsou mnohem těžší, než šipky plastové. Rozdíl může být až několik desítek gramů, což se na první pohled nemusí zdát jako velký rozdíl. Pravdou však je, že právě hmotnost šipek je jedním ze základních parametrů ovlivňující vaši hru. Pro steelové šipky se využívají tzv. sisálové terče.








SOFTTIP – moderní šipky
Jsou vybaveny plastovým hrotem, přičemž samotnou kvalitu šipek určuje zejména použitý materiál a technické zpracování. Pokud se šipkami teprve začínáte a máte tu možnost, určitě si před pořízením vlastních šipek vyzkoušejte několik typů, abyste věděli, který z nich vám padne do ruky. Pro tento typ hry se využívají elektronické bedny.


 




 

Herní šipka se skládá ze čtyř základních částí, konkrétně to jsou:
Hroty (tip)
Tělo (barrel)
Násadka (shaft)
Letka (flight)

Hroty
Podle hrotu dokážete spolehlivě rozeznat, zda jde o steelové nebo softtip šipky, přičemž u steeltip šipek jsou hroty výhradně kovové, softip šipky disponují hroty plastovými.

Steel (kovové) hroty jsou k šipce obvykle pevně zapuštěné a přirozeně podléhají otupění, proto není od věci je čas od času přibrousit. Těla softových šipek jsou vybaveny závitem, na který je hrot přišroubován – lze je tedy bez problému kdykoli vyměnit. U plastových variant se může snadno stát, že se hrot zlomí, ohne nebo jinak poškodí, proto byste vždy měli mít po ruce i sadu hrotů náhradních. Plastové hroty jsou vyráběny hned v několika velikostech, nejčastější a zároveň normalizovaný je typ závitu B2A.


Tělo
Logicky je tělo základem každé jedné šipky, přičemž o jeho kvalitě opět rozhodují tři základní parametry: materiál, hmotnost, tvar.

 



Materiál
Primárně se na výrobu těl používá mosaz a slitina wolframu, který je, oproti mosazi, dražší a přibližně dvakrát těžší. To znamená, že wolframová šipka má i při polovičním objemu oproti mosazné, stejnou hmotnost.

Mosazné šipky jsou vhodné pro začátečníky, kteří se teprve učí a svůj styl hry teprve hledají. Pokročilý hráč, který má již představu o pro něj vhodných šipkách, se časem bez těchto wolframových kusů neobejde. Jeho podíl je vyjádřen procentuálně (70%, 80% apod.).

Hmotnost
Jak bylo již vysvětleno výše, mezi šipkami mohou vznikat velké váhové rozdíly, v závislosti na použitém materiálu a druhu šipek (STEELTIP x SOFTTIP). Pro hru na moderních, elektronických terčích se obvykle využívají šipky o hmotnosti 12-18 g. Na klasické, sisálové hroty pak s hmotností 18-28 g. Setkat se můžete i s těžšími kusy o hmotnosti 30-40 g, ty jsou však velmi specifické a vhodné pouze pro malé procento hráčů.

Pro začátečníky s obvykle doporučuje zakoupit šipky těžší, neboť se lépe vedou. Je to však velmi individuální a proto si šipky první raději sami vyzkoušejte, než se rozhodnete pro definitivní koupi.

 

 


Povrch a tvar
Šipky jsou vyráběny v mnoha designech, ale jejich smysl není primárně estetický ale účelový. Tvar těla ovlivňuje bod těžiště šipky, které může být uloženo po celé délce, uprostřed nebo v hrotu šipky. Povrch může být hladký, zdrsněný nebo kombinace obou zmíněných. Opět i zde hraje hlavní roli váš pocit, jaký vzor vám nejvíc vyhovuje.

Násadka
Násadka je v podstatě mezičlánek mezi tělem šipky a letkou. Obvykle se setkáme s plastovými násadkami, které zároveň patří mezi ty nejlevnější. Lepší kusy jsou vyrobeny z hliníku, což jí dodává lepší pevnost a spolehlivost. Prvotřídní kusy pak disponují příměsí titanu.

V horní části je násadky opatřena zářezy, které jsou určeny k zasunutí letky. Letky nikdy nezasouvejte na sílu, hrozí tím jejich poškození. Dolná část je opatřena závitem 2BA, který se šroubuje do těla šipky.

Letky
Základních tvarů letek je hned několik, obecně lze ale říct, že pro lehčí modely se užívají letky s menší plochou, zatímco pro ty těžší je tomu přesně naopak.


 


Teď už máte dostatek informací o tom, jak šipky správně vybírat. Pokud už jste tedy plně rozhodnutí, mkrněte na naši nabídku šipek a šipkařského vybavení od značek Harrows Darts, Brother a dalších.

Příjemné nákupy vám přeje tým ACRA Sport.
 

Vybrat šipky