Jak vybrat karimatku
Na trhu se dnes již setkáme se stovkami druhů karimatek různých materiálů, rozměrů i vlastností. Pokud si tedy nejste jistí jejím správným výběrem, tento článek je přesně pro vás. A když už budete u toho, můžete pak rovnou omrknout i naši nabídku karimatek ACRA.
Kvalitní spánek je základem každé výpravy, právě v noci potřebujeme nabrat potřebnou energii, abychom na další den byli čilí a odpočatí. Naprostým základem je samozřejmě kvalitní spacák, neméně důležitou výbavou je však právě vhodná izolační podložka (karimatka). Jejím úkolem je izolovat od chladu země a poskytnout nám maximální komfort při spánku I ten nejlepší spacák totiž nezaručí takové izolační vlastnosti, jako právě s kombinací kvalitní karimatky.
Obecně můžeme izolační podložky (karimatky) rozdělit do několika kategorií:
Pěnové karimatky
Asi nejčastěji se setkáme s typem pěnových karimatek, vyrobených z pěnové hmoty, která zaručuje skvělé izolační vlastnosti. Jsou lehké, praktické a poměrně odolné – v případě poškrábání nedojde ke snížení izolace. Sehnat je můžete v několika tloušťkách, barvách i vzorech.
Pokud plánujete výpravy do hor nebo cestujete zejména v zimě, doporučujeme karimatku v tloušťce minimálně 12 mm. Nevýhodou těchto karimatek je jejich neskladnost, zejména u silnějších typů. Proto před výpravou zvažte nejen prostředí, ve kterém se budete nacházet ale také způsob dopravy – zda karimatku povezete v autě, připevněnou k batohu na zádech či v ruce.
V naší nabídce najdete také karimatky na bázi polyethylenu (PE), které na rozdíl od klasických pěnových karimatek nekloužou, jejich výhodou je pak taktéž eliminace nerovností povrchu na kterém spíte. Tento typ podložek je však nezbytné chránit před vlhkem, neboť její izolační vlastnosti po nasáty vody klesají. V případě narušení jejich povrchu pak příjem vlhkosti navíc rapidně stoupne.
Samonafukovací karimatky
Samonafukovačky spojují vlastnosti a výhody pěnových karimatek a nafukovacích matrací. Díky tomu vám poskytnou vůbec ten nejlepší komfort při nocování v přírodě. Obvykle je povrch tkanin hydrofobně ošetřen, což brání nasávání vlhkosti a špíny, spoje a švy jsou svařeny tak, aby tvořily jednolitý celek. Jakkoli k tomu název ,,samonafukovací‘‘ svádí, karimatka se nenafoukne zcela sama a hned. Je potřeba ji nejprve kompletně rozložit, vyčkat několik minut a následně ji několikrát vlastnoručně dofouknout.
Na trhu můžete najít samonafukovačky v tloušťce od 20-75 mm, přičemž ty nejsilnější poskytují přirozeně i největší komfort. To vše za cenu vyšší hmotnosti ale skvělých izolačních vlastností.
Alumatky
Alumatky jsou vybaveny tenkou pěnovou fólií pokrytou hliníkovou vrstvou. Jsou tenké, velmi lehké a poskytnou vám základní ochranu před špínou a vlhkem. Naopak její ochrana vůči nerovnostem a chladu je podstatně nižší. Proto jsou ideální zejména pro letní cestování do nenáročných podmínek případně jako rezerva pro nenadálé situace. Každá karimatka je lepší než žádná. Pokud se tedy chystáte na náročnější výpravu, poohlédněte se raději po některé z níže uvedených variant.
Doporučení na závěr
Pamatujte, že po karimatce nelze požadovat stoprocentní univerzálnost. Každý typ podložky má své výhody a nevýhody a je tím pádem vhodný pouze do určitých podmínek. Jestliže cestujete celoročně, investujte raději do dvou či více typů podložek. Vždy tak, aby co nejlépe vyhovovaly vašim nárokům a prostředí. Karimatky vždy udržujte v dobrém stavu a v případě samonafukovacích karimatek není od věci mít s sebou sadu na opravu, včetně několika záplat.
Jak a podle čeho vybrat správnou karimatku už víte, teď už jen zbývá, vybrat si tu pravou. Třeba některou z modelů značky ACRA.
Příjemné nákupy vám přeje tým ACRA Sport.