Menu
CZK Měna
> Jak vybrat hokejku

Jak vybrat hokejku

 

Hokejka je základním nástrojem hokejisty a proto byste její výběr neměli podcenit. Mezi nedůležitější parametry pro výběr vhodné hole jsou flex (tvrdost) hokejky, držení hole a výška hráče.


Typy hokejek:
Nejprve se pojďme podívat na základní rozdělení dle typů hokejek.

Dřevěné hokejky
Dřevo je tradičním materiálem pro výrobu hokejky. Obvykle své místo mají mezi rekreačními hráči.

Výhody a nevýhody dřevěných hokejek
- Poskytují výbornou zpětnou vazbu pro precizní práci s pukem
- Odolné a bytelné – zvládnou nejeden souboj u mantinelu
- Příznivá cena
- Vyšší hmotnost (oproti kompozitovým)
- Nasávají vlhkost, která postupně degraduje jejich vlastnosti
- Časem měknou a snadněji se tak při střele lámou




 

Kompozitové hokejky
Naprostá většina hráčů – od rekreačních až po profesionály vlastní tzv. kompozitové hole, u nichž je základním materiálém sklolaminát, obvykle doplněný kevlarem, karbonovým vláknem či grafitem.
 
Výhody a nevýhody kompozitových hokejek
- Nízká hmotnost
- Odolné proti vlhku a chladu
- Nižší citlivost v rukou při vedení puku
- Zpravidla vyšší cena (oproti dřevěným)
- Brankářská hokejka







 

Brankářské hokejky
Speciální kategorií jsou brankářské hole, u kterých je stěžejním parametrem velikost příložníku (široká část hokejky, nacházející se mezi čepelí a shaftem).















 

Podle čeho dále vybírat
Již známe základní kategorie hokejek a nyní se pojďme lépe podívat na parametry, ktré by nás při výběru hokejky měly zajímat. Kvalitu hokejky, jak již bylo zmíněno, primárně určuje materiál, zpracování a délka hokejky. Kromě daných parametrů je nutné hokejku vybírat tak, aby plně vyhovovala stylu konkrétního hráče. I sebelepší a dražší hokejka vám nezaručí úspěch, jestliže nesedne vašemu hernímu stylu.

Délka hokejky
Jednoduché pravidlo zní, že hokejka by hráči v bruslích měla sahat pod bradu, bez bruslí potom zhruba pod nos. Zkušenější hráči se nedrží pouze čísel, ale vybírají již pocitově, dle svého stylu hry či postu, kde se nacházejí.


Zahnutí a tvar čepele
Důležité je vědět, na kterou stranu budete hrát, od toho se totiž odvíjí také zahnutí čepele – pravák zvolí čepel se zahnutím doprava a konec hole drží ve své dominantní ruce. U leváka je tomu přesně naopak. Ačkoli je tento výběr obvyklý, není podmínkou, proto je před nákupem dobré vyzkoušet si, které poloha rukou je pro vás ideální. Podoba zahnutí je závislá na preferenci hráče. Nejčastější typy zahnutí jsou P28, P29, P88 a P92.






 

Tvrdost hokejky (flex):
Tvrdost hokejky je udávána číslem na shaftu, čím nižší číslo, tím měkčí hokejka. Pro začátečníky je vhodné volit měkkou hůl, která je vhodná k rozvoji dovedností. Jnioři a středně pokročilí již vole hůl dle vlastních preferencí. Hokejky s flexem vyšší než 80 jsou velmi tvrdé a jsou ideální pro hráče s velkou silou, kteří hokejku zvládnou prohnout.

 

 


*Tvrdší hole nemají delší životnost než měkké hokejky.
*Všechny hokejky časem ztrácí svou tvrdost.

Měkké hokejky s tvrdostí do 60 Flex (cca do 155 cm)
Středně tvrdé hokejky 60–75 Flex (cca do 170 cm)
Tvrdé hokejky Flex nad 75 (cca od 170 cm)

Hokejka pro děti
Pro děti je vhodné volit měkčí modely, s flexem 30-50 a nízkou hmotností. Dřevěná hokejka nabízí lepší zpětnou vazbu, na základě čehož se pak lépe nabývají zkušenosti a schopnost práce s pukem. Namísto kompozitové hokejky zpočátku investujte raději do chráničů.

 

Věříme, že vás náš článek pomohl zorientovat se ve výběru té správné hole. Teď už jen stačí najít si tu svou, třeba od značky ACRA, Bohemia Brother nebo Passvilan.

Příjemné nákupy vám přeje tým ACRA Sport.

 

Vybrat hokejku