Jak vybrat fotbalový míč
Fotbalové míče se mohou lišit velikostí, materiálem, cenou nebo herními vlastnostmi. Proto byste míč měli vždy pořizovat na základě vašich zkušeností/úrovně hry. Pro osvojení základů si vystačíte se levnějšími standardními modely. Zkušení hráči, kteří touží po lepší herní úrovni, si pak potrpí na více kvalitní a odolnější míče ve vyšších cenových kategoriích.
Ať už budete hledat jakoukoli z variant, v naší nabídce fotbalových míčů ACRA si najdete přesně ten pravý.
Dělení fotbalových míčů dle typu:
Cvičené míče – vhodné pro děti a začátečníky, jsou velmi levné, avšak za cenu nižší životnosti a kvality použitého materiálu. Pro fotbalové začátky jsou však dostačující.
Zápasové – vhodné pro venkovní povrchy a rekreační i zkušenější hráče. Oproti cvičným modelům se jejich cena pohybuje ve vyšších řádech, naopak za cenu vyšší kvality a tím pádem i životnosti.
Futsalové míče – pro účely hry v tělocvičnách a halách představují samostatnou kategorii míče do vnitřních prostor. Oproti venkovním variantám se vyrábějí v menších velikostech a téměř nepérují.
Výběr míče dle povrchu
Pravdou je, že fotbal můžete hrát v podstatě na jakémkoli povrchu. Podstatné však je, že míč se na každém povrchu bude chovat jinak. Rozdíl pocítíte při hře na betonu oproti travnatému povrchu. Proto i místo, kde budete nejčastěji hrát, hraje rovněž důležitou roli, při výběru míče.
Tvrdé povrchy (beton, umělé povrchy)
Míče do těchto podmínek jsou přirozeně vyráběny z odolnějších materiálů, aby bylo co nejvíce zamezeno oděrkům a jiným poškozením při hře. Standardní a nejvhodnější varianta těchto míčů je ve velikosti 5.
Vnitřní prostory
Jak bylo již zmíněno, míče na futsal jsou vyráběny jinou technologií a v menších rozměrech, ideálně ve velikosti 4.
Písek – míče pro plážový fotbal jsou rovněž nejvhodnější ve velikosti 5. Vzhledem k nestandardnímu povrchu a hře na boso by míč měl být měkký, z hladkého materiálu.
Velikost míče
Velikost 5 – standardní velikost pro venkovní hru, vhodná pro dospělé i děti (od cca 13 let, pro mladší děti může být příliš těžký a velký). Obvod míče: 68-70 cm; hmotnost míče: 420-450 g.
Velikost 4 – vhodné pro děti mladší 13 let, jsou měkké a lehčí oproti standardní variantě 5. Obvod míče: 64-66 cm; hmotnost míče: 350-390 g.
Velikost 3 – vhodné pro ty nejmenší od zhruba 3 let, s průměrem v rozmezí 60-61 cm a váhou 290-330 g.
Materiál povrchu míče
Použitý materiál má klíčový vliv na odolnost i životnost míče ale také na jeho cenu. Nejčastěji se pro jejich výrobu používají:
- Polyuretan – zkratka PU. Jeden z nejlepších materiálů, u dražších variant míčů.
- Polyvinylkarbonát – PVC. Jsou levnější ale také těžší, tvrdší a nižší kvality oproti PU.
- Hybrid – kombinace PU a PVC.
Materiál duše
Duše je vnitřní částí balónu, která je zodpovědná za udržení vzduchu. Materiál duše má mimo jiné silný vliv také na tvrdost, odraz, rychlost a další vlastnosti míče.
Latex – měkký, pružný se silným odskokem. Nevýhodou je nutnost častějšího dofukování neboť latex neodkáže tak dobře zadržet vzduch.
Butyl – těžší, tvrdší míče dlouhé životnosti. Lépe drží vzduch a jsou vhodné i pro každodenní hraní.
Guma – setkáme se s ní u nejlevnějších modelů. Dobře drží vzduch a jsou také poměrně odolné, velkou nevýhodou zejména pro zkušené hráče je ale minimální a nekvalitní kontakt s balónem.
Pořizovací cena
Přestože se cenové rozpětí nedá určit na 100 % přesně, obecně lze říct, že vůbec nejlevnější varianty balónů najdeme v ceně 100 – 200 Kč. Pro rekreační hru si vystačíte s míčem do cca 500 Kč. Pokud se chcete vrhnout na profesionální hru, pak bude vaše investice vyšší a to zhruba v řádech 1000 – 2000 Kč.
Teď už je pro vás výběr jistě hračka. Tak omrkněte naši nabídku fotbalových míčů ještě dnes!
Příjemné nákupy vám přeje tým ACRA Sport.